Arrangement
Hvordan undgår vi hvide elefanter på Afrikas grønne vej?
Der er brug for enorme investeringer i den grønne omstilling i Afrika, hvis de globale klimamål skal nås. Men hvordan kan investeringerne tilpasses de enkelte afrikanske lande, og hvordan undgår vi at sende modtagerne store regninger, de ikke kan betale?
Tilmeldingsfrist: 16. april 2023 kl. 23.55
IDA Conference, København V
Tirsdag den 18. april 2023
kl. 17.00 - 20.00
0,00 kr.
Dansk
Tid:
Tirsdag den 18. april 2023 klokken 17 - 20
Sted:
IDA Conference Center, Kalvebod Brygge 31, København
Program:
- 17.00: Velkomst
- 17.10: Rasmus Hundsbæk Pedersen, DIIS: De vidt forskellige betingelser for grøn omstilling i afrikanske lande
- 17.30: Ole Winckler Andersen, DIIS: Paradokset, overkapacitet i Afrikas energisektor. Hvad skyldes det? Hvad kan der gøres?
- 17.50: Spørgsmål og kommentarer.
- 18.00: Geert Aagaard-Andersen, ambassadør i Kenya 2010-15: Derfor støttede Danmark Afrikas største vindmøllepark, Lake Turkana Wind Power (LTWP) i Kenya.
- 18.20: Pause med sandwiches og netværk.
- 18.50: Reik Haahr Müller, Vice President, Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU), medlem af bestyrelsen for Lake Turkana Wind Power: Sådan går det LTWP i dag.
- 19.10: Debat og opsamling: Hvad har vi lært? Hvad gør vi nu?
- 20.00: Slut.
Baggrund:
Hvis Afrika gør som verdens rige lande og vælger den fossile vej til vækst, bliver det umuligt at nå de globale klimamål. Derfor har hele verden en interesse i, at Afrika vælger grønt, og at der mobiliseres kapital – og ikke mindst privat kapital – til de enorme investeringer i den grønne omstilling, der skal til.
Det seneste tiår er investeringerne i grønne energiprojekter i Afrika steget markant, og de første erfaringer med grønne projekter fra flere afrikanske lande er blevet analyseret af DIIS-forskere. De konkluderer, at der er store forskelle mellem landenes energisektorer, som investorerne i højere grad skal tage højde for. De konstaterer også, at de store investeringer i nogle lande har ført til overkapacitet i energisektoren, som synes at afspejle en manglende styring og koordination af de store energiprojekter. Og som kan føre til en overpris på strømmen, fordi investeringerne typisk er baseret på langvarige kontrakter med udenlandske investorer med ringe mulighed for genforhandling.
På mødet vil DIIS-forskerne fortælle om de overordnede udviklingstendenser og udfordringer og komme med bud på, hvordan de kan løses.
Lake Turkana Wind Power som eksempel
Afrikas største vindmøllepark, den dansk-støttede Lake Turkana Wind Power i Kenya, er et af det seneste årtis største grønne energiinvesteringer i Afrika, og indskud fra Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU) bidrog til at geare betydeligt større private investeringer. Hør hvordan det lykkedes, men også om de udfordringer, det ambitiøse projekt løb ind i undervejs.
Deltagelse i mødet er gratis. Hvis du ikke er medlem af IDA Global Development, opfordres du til at indmelde dig
at indmelde dig
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 0 kr. |
Studerende, ikke medlem af IDA | 0 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:
Praktiske Informationer
Hvor
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Hvornår
kl. 17.00 - 20.00