Arrangement

IDA Akademi: Bevar kontrollen i rummet – håndtering af besværlige deltagere

KUN FOR FRIVILLIGE. Hvad gør du, når en deltager prøver at overtage møderummet, bliver ved med at stille kritiske spørgsmål eller forsøger at dreje diskussionen over på sin egen dagsorden?

Tilmeldingsfrist: 17. november 2026 kl. 23.59

IDA Conference, København V

Onsdag den 18. november 2026

kl. 17.00 - 20.00

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.
OBS: Dette arrangement er kun for frivillige i IDAs faglige eller regionale netværk. 

Dette kursus handler om at bevare kontrollen over dit møde / event – også når publikum ikke reagerer, som du havde forventet. Du lærer at invitere deltagerne ind i diskussionen og give plads til forskellige perspektiver, uden at miste styringen med oplægget eller arrangementet.

Med inspiration fra psykologiske samtale- og afhøringsteknikker, som blandt andet anvendes i politiet, arbejder vi med konkrete redskaber til at aflæse situationer, nedtrappe konflikter, styre samtalen og sætte tydelige grænser.

Kurset vil blandt andet kommet ind på:
  • Rammesætning og forventningsafstemning – hvordan du fra begyndelsen skaber klare spilleregler for dialogen.
  • Deltageren med sin egen dagsorden – hvordan du stopper forsøg på at afspore eller overtage diskussionen og får samtalen tilbage på sporet.
  • Den insisterende deltager – hvordan du håndterer den person, der bliver ved, selv om spørgsmålet allerede er besvaret.
  • Den kritiske eller konfrontatoriske deltager – hvordan du møder modstand uden selv at gå i forsvarsposition eller eskalere situationen.
  • At afbryde professionelt – konkrete teknikker til at stoppe lange indlæg og få ordet tilbage uden at skabe unødig konflikt.
  • Deeskalering og grænsesætning – hvordan stemme, kropssprog, spørgsmål og formuleringer kan bruges til at sænke konfliktniveauet og genetablere kontrollen.
  • Den passive forsamling – teknikker til at få deltagerne på banen, når problemet er det modsatte: at ingen siger noget.
Kurset består af korte oplæg, praktiske øvelser og rollespil. Her bliver deltagerne udsat for realistiske situationer med forskellige typer af ”besværlige deltagere” og får mulighed for at afprøve teknikkerne i praksis.

Målet er ikke at vinde diskussionen, men at kunne bevare roen, sætte grænser og styre samtalen tilbage på sporet.

Om underviser
Kursusleder Thomas Troglauer er autoriseret psykolog og har mange års erfaring med undervisning og formidling af psykologi. Siden 2018 har undervist på Politiskolen, hvor han underviser og træner både kommende og erfarne politibetjente i kommunikation, konflikthåndtering, spørgeteknik, afhøring og stressregulering.
Hans speciale er at omsætte psykologisk viden til konkrete kommunikative værktøjer, der virker, når samtalen bliver vanskelig, modparten yder modstand, eller situationen er ved at køre af sporet.
På kurset tager han nogle af værktøjerne med ind i mødet med det besværlige publikum – naturligvis i en noget mindre dramatisk udgave. 

Der serveres sandwich og drikke – vi glæder os til at se dig, så tilmeld dig allerede i dag.

Praktisk info
  • Ved udeblivelse eller for sen afmelding opkræves et no-show gebyr på 250 kr. 
  • Transportudgifter dækkes af den bestyrelse, du er frivillig i
  • Ved særlige kosthensyn kontakt Simone Kyllebæk på sky@ida.dk

Priser

Medlem

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA Conference
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V

Hvornår

Onsdag den 18. november 2026
kl. 17.00 - 20.00

Tilmeldingsfrist

Tirsdag den 17. november 2026 kl. 23.59

Afmeldingsfrist

Søndag den 15. november 2026 kl. 23.59

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

8

Ledige pladser

8

Arrangør

IDA

Arrangementsnr.

368577
Login og se tilknyttede filer