Arrangement

Ingeniørens blik på den 3. Limfjordsforbindelse

Kom og hør projektchef og ansvarlig for tunnel og bro ved Egholm, Inge Birkegaard Damsgaard fra Vejdirektoratet, give et fagligt indblik i Danmarks næste store infrastrukturprojekt.

Tilmeldingsfrist: 20. februar 2026 kl. 23.55

IDA huset Aalborg, Aalborg

Onsdag den 25. februar 2026

kl. 16.30 - 17.30

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

OBS: Arrangementet fokuserer udelukkende på de tekniske og ingeniørfaglige løsninger i den 3. Limfjordsforbindelse. Vi behandler ikke politiske spørgsmål, herunder valg af linjeføring eller beslutningsgrundlag. Diskussionen holdes på et rent fagligt og teknisk niveau.

Byggeteknisk Gruppe, IDA Nord inviterer til en spændende aften med Inge Birkegaard Damsgaard fra Vejdirektoratet, som giver et indblik i de tekniske løsninger bag den kommende 3. Limfjordsforbindelse. Vi dykker ned i de centrale bygværker herunder tunnel og bro, samt ser nærmere på, hvordan Vejdirektoratet arbejder med projektets tekniske udfordringer og valg.

Program for aftenen:

  • 16:30–17:15: Oplæg ved Inge Birkegaard Damsgaard
  • 17:15–17:30: Spørgsmål og faglig dialog

Arrangementet afholdes i forlængelse af årsmødet i Byg, IDA Nord. Ved tilmelding forventes det, at man også deltager i årsmødet efterfølgende, hvor der serveres et godt måltid. Tilmelding til årsmødet, kan gøres her.

Priser

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

IDA huset Aalborg
Vestre Havnepromenade 9, 3. Sal
9000 Aalborg
Arragementet afholdes i IDA's lokaler på 3. sal

Hvornår

Onsdag den 25. februar 2026
kl. 16.30 - 17.30

Tilmeldingsfrist

Fredag den 20. februar 2026 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Fredag den 20. februar 2026 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

20

Arrangør

Byggeteknisk Gruppe, IDA Nord

Arrangementsnr.

365216
Login og se tilknyttede filer