Arrangement

Innovative løsninger med XR og Smart Glasses - når vi arbejder, lærer og løser humanitære kriser

Bliv opdateret på XR og spatial computing fra fortid til fremtid på en halvdagskonference om teknologi, læring og humanitær innovation. Oplev hvordan XR og AI forandrer måden, vi arbejder, lærer – og hjælper verden på.

Tilmeldingsfrist: 28. oktober 2025 kl. 23.55

Virsabi , København

Onsdag den 29. oktober 2025

kl. 15.00 - 18.00

0,00 kr. - 200,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Program for dagen

Vi starter kl. 15.00. Man er velkommen til kaffe og kage fra kl. 14.30. Bemærk at adressen er Bredgade 28B, 2, 1260 København.

  • 15.00 – Velkomst v/ Michael Brogaard Jensen, IDA Automation 
  • 15.10 – XR, AI, fortid, nutid og fremtid v/ Jens Lauritsen, Chief Product Officer, Virsabi
    Virsabi har arbejdet med XR teknologier gennem mere end 8 år og har fingeren på pulsen i forhold til, hvordan teknologien går fra at være niche til at blive mainstream. Jens vil forklare, hvorfor vi kommer til at kigge tilbage på 2025 som året, hvor bærbar(wearable) XR begyndte sin rejse til at blive mainstream.
  • 15.40 – VR, AI og læring, virker det? v/ Guido Makranski, Professor, Virtual Learning Lab, KU
    Guido forsker i hvordan kan XR teknologier i form af VR og AR forbedre læring og adfærdsændringer. Hør om de seneste forskningsresultater herunder, hvordan VR kan skabe oplevelser og erfaringer, der er med at flytte på klimaagendaen.  
  • 16.20 – Hvordan gør XR en forskel, når ingeniører skal løse problemer i verdens humanitære brandpunkter? v/ Lasse Oszadlik, Missionskoordinator, Ingeniører Uden Grænser
    Ingeniører Uden Grænser har siden maj 2025 anvendt RealWear briller til at hjælpe ingeniører i bl.a. Ukraine og Sierra Leone, når de skal reetablere infrastruktur, skoler og meget andet der er ødelagt af f.x naturkatastrofer eller krigshandlinger. Lasse vil dele erfaringer fra indsatserne og vise, hvordan brillerne gør en forskel.  
  • 17.00 – Prøv løsningerne, netværk og sandwich. 
  • 18.00 – Tak for i dag 

Bios 

Jens Lauritsen er Chief Product Officer hos Virsabi, hvor han leder udviklingen af løsninger inden for virtual, augmented og mixed reality (VR, AR og MR). Med en passion for at omsætte teknologi til konkret værdi hjælper han virksomheder og organisationer med at udnytte XR-teknologier til innovation, læring og bæredygtig forandring.

Kendt som “HoloJens” inspirerer han gennem oplæg og workshops og har været en drivkraft i projekter som Digital Reality, der bringer XR ind i dansk erhvervsliv .

Guido Makransky er professor i pædagogisk psykologi ved Institut for Psykologi på Københavns Universitet og leder af Virtual Learning Lab. Hans forskning fokuserer på, hvordan nye teknologier som virtual reality og generativ kunstig intelligens kan forbedre læring, motivation og adfærdsændringer i uddannelses- og arbejdsmæssige sammenhænge.

Guido forsker i, hvordan XR-teknologier i form af VR og AR kan forbedre læring og adfærdsændringer. Hør om de seneste forskningsresultater – herunder hvordan VR kan skabe oplevelser og erfaringer, der kan være med til at flytte på klimaagendaen og forbedre læring.

Lasse Oszadlik er missionskoordinator hos Ingeniører Uden Grænser, hvor han leder organisationens teknisk-humanitære indsatser i kriseramte områder som Ukraine. Med en baggrund i Forsvaret og erfaring fra internationale missioner er han ansvarlig for at mobilisere frivillige ingeniører og sikre effektiv teknisk assistance i felten. Oszadlik spiller en central rolle i udviklingen af IUG’s fleksible responsmodel, der muliggør hurtige og målrettede indsatser i akutte nødsituationer. 

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

200 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier

IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. disse verdensmål:

Læs mere om FNs verdensmål

Praktiske Informationer

Hvor

Virsabi
Bredgade 28B, 2
1260 København

Hvornår

Onsdag den 29. oktober 2025
kl. 15.00 - 18.00

Tilmeldingsfrist

Tirsdag den 28. oktober 2025 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Tirsdag den 28. oktober 2025 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

25

Arrangør

IDA Automation

Medarrangør

IDA AI
IDA Fremtidsteknologi
IDA IT
IDA Connect
IDA Mechanical

Arrangementsnr.

362705
Login og se tilknyttede filer