Arrangement

Iskursus ved Østerberg Ice Cream

Lær at lave den lækreste is og sorbet fra bunden ved Østerberg Ice Cream.

Tilmeldingsfrist: 8. januar 2024 kl. 23.55

Østerberg Ice Cream, København Ø

Tirsdag den 16. januar 2024

kl. 17.30 - 20.30

300,00 kr. - 700,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

På dette kursus blandes videnskab og kreativitet på bedste vis. Der produceres is og sorbet fra bunden, som blandes med smagsgivende ingredienser. Vi gennemgår den basale viden om isstruktur, isopskrifter og de forskellige ingredienser, der bruges i is og sorbet. 

Kurset er for alle der interesserer sig for is, så ingen tidligere erfaring med isproduktion er nødvendig.  

Cathrine Østerberg er den passionerede isnørd bag ’Østerberg Ice Cream’, og vil føre jer gennem aftenens program, samt fortælle vidt og bredt om is undervejs.  

Der vil blive sørget for is og drikkevarer på iskurset, men hvis der er behov for andet mad, anbefales det at have spist lidt inden kurset. Det vil være muligt at få den producerede is med hjem, så der skal måske laves lidt plads i fryseren derhjemme.   

Kurset afholdes på dansk.  

Kurset afholdes ved isbutikken på Østerbro. Adressen er Rosenvængets Allé 7b, 2100 København Ø. Undervisningen foregår butikkens baglokale, som kan findes ved at gå gennem den grønne port til venstre for isbutikken.  

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

700 kr.

Studerende, ikke medlem af IDA

500 kr.

Firmamedlem

300 kr.

Medlem af arrangør

300 kr.

Ledigt IDA-medlem

350 kr.

Medlem

350 kr.

Studiemedlem

300 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Østerberg Ice Cream
Rosenvængets Allé 7c
2100 København Ø

Hvornår

Tirsdag den 16. januar 2024
kl. 17.30 - 20.30

Tilmeldingsfrist

Mandag den 8. januar 2024 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Mandag den 8. januar 2024 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal tilmeldte

20

Arrangør

IDA Food Network

Arrangementsnr.

352644
Login og se tilknyttede filer