Arrangement
Linjetabsberegning med HEAT2, grundkursus
Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.
Teknologisk Institut, Aarhus C
Onsdag d. 07. maj 2025
Kl. 08:30 - 16:30
Fra 8.131,25 kr.
Kuldebroernes relative betydning stiger med øgede isoleringstykkelser, og derfor er det med den fortsatte skærpelse af energikravene vigtigt hele tiden at have fokus på kuldebroer.
På dette kursus lærer du at bruge beregningsprogrammet HEAT2 til at bestemme linjetabskoefficienter for typiske konstruktioner, og du lærer at bruge programmet til at vurdere risiko for kondens. Programmet læres ved gennemgang af en række typiske eksempler og øvelsesopgaver.
HEAT2 er et af de mest anerkendte beregningsprogrammer på markedet i dag og benyttes i mange lande verden over. Programmet er nemt at gå til for den nye bruger og benytter en let tilgængelig og overskuelig grafisk brugergrænseflade, så brugeren hurtigt får overblik over input og resultater. Programmet er certificeret efter de europæiske standarder ISO 10211 og ISO 10077-2.
Deltagere i kurset kan opnå 20% rabat ved køb af HEAT2 hos programleverandøren inden for en måned efter kursusdeltagelsen. Kontakt Danvak-sekretariatet for flere oplysninger.
Undervisningsmaterialet tilgås online – medbring egen PC på kurset.
Danvak = VVS/TF + IDA HVAC
Tag IDAs arrangementer med i lommen
Download IDA-appen - så har du altid alle dine arrangementer og rabatkoder til dine medlemsfordele ved hånden.
Hvor
Teknologisk Institut
Kongsvang Allé 29
8000 Aarhus C
Overtegnet ved oprettelse/MH
Hvornår
Onsdag d. 07. maj 2025
Kl. 08:30 - 16:30
Pris
Medlem af arrangør
8.131,25 kr.
Ikke IDA-medlem
10.500 kr.
IDA-medlem
10.500 kr.
Tilmeldingsfrist
Tirsdag d. 06. maj 2025
Kl. 23:59
Antal pladser
25
Ledige pladser
25
Arrangementsnr.
359329
Dokumenter på Mit IDA
Filhenvisningen fejlede.
Prøv at genindlæse siden.