Arrangement
Maskinlæring og AI under motorhjelmen
Vi giver en introduktion til teori og algoritmer bag maskinlæring og AI – og til værktøjer (open source og/eller i skyen) man kan anvende til at eksperimentere, samt til (open source) litteratur og ressourcer for dem, der vil studere vider på egen hånd.
Tilmeldingsfrist: 4. maj 2026 kl. 23.55
IDA Conference, København V
Tirsdag den 5. maj 2026
kl. 17.00 - 20.00
0,00 kr. - 250,00 kr.
Dansk
Maskinlæring og AI er hot, men for de fleste også en ’Black Box’. Denne aften åbner vi æsken og ser på teori og algoritmer bag maskinlæring og AI.
Vi starter med en indflyvning til ML og AI. Det primære fokus er på de statistiske optimerings- og analyseværktøjer, der benyttes til at analysere data og på metoderne bag design af dybe neurale net til klassifikation af data.
Derefter ser vi lidt på værktøjssiden med fokus på open source værktøjer, der kan bruges til at udvikle ML og AI, herunder
generering a mindre eksempler i Python/R ved anvendelse af cloud AI. Deltagerne vil have mulighed for at sætte eget lab op på dagen (lokalt eller i skyen). Vi når – måske – et par øvelser. Og foreslår et antal øvelser, man kan fortsætte med derhjemme.
Vi slutter med en introduktion til den beslægtede (open source) faglitteratur, så deltagerne har et godt udgangspunkt for efterfølgende at søge mere viden.
Det er en aften i maskinrummet med det formål at give deltagerne bedst muligt afsæt for efterfølgende selvstudium og eksperimenteren, hvis de skulle ønske det.
NB: Husk at medbringe PC!!
Oplægsholdere: John Aasted Sørensen & Jacob Nordfalk
Arrangør: Karsten Bormann, IDA-IT
Målgruppe: Folk, der gerne vil være lidt klogere på AI og ML og som gerne selv vil i gang med at eksperimentere.
Forudsætninger: IT og matematik/statistik på alment ingeniørniveau. Viden om Python eller R er en fordel, specielt hvis man vælger at arbejde videre på egen hånd.
Priser
Deltager, ikke medlem af IDA | 250 kr. |
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Kalvebod Brygge 31-33
1780 København V
Hvornår
kl. 17.00 - 20.00