Arrangement
Motivation og psykologiske behov i ledelse - iflg. selvbestemmelsesteorien
Alle ved, at pisk og gulerod er dårlige måder at motivere sine medarbejdere på, men hvad skal man så gøre? Skabe rammer, hvor de oplever fællesskab, kompetence og ejerskab. Vi ser på psykologisk teori og 12-15 praktiske greb.
Tilmeldingsfrist: 28. august 2026 kl. 23.55
IDA Conference, København
Onsdag den 9. september 2026
kl. 17.00 - 19.00
0,00 - 175,00 kr.
Dansk
Mange arbejdspladser har incitamentstrukturer, der handler om KPI’er, kvoter, belønninger, trusler, straffe osv. Forskning viser at det giver måske god ydre adfærd, men ikke engagement og loyalitet. Hvordan fremmer man som leder disse indre kvaliteter i sine medarejdere?
Et internationaltforskningsprogram kaldet selvbestemmelsesteorien peger på menneskers almene behov for samhørighed (være med i et varmt fællesskab), kompetence (oplevelsen af man kan klare vanskelige udfordringer og udvikler sig) og autonomi (at man kan stå inden for de handlinger, man foretager gennem dagen). Får mennesker disse tre behov godt dækket, er deres motivation af høj kvalitet, de trives og de bidrager konstruktivt.
Vi ser på motivation og psykologiske behov og viser 12-15 konkrete måder, hvorpå man som leder kan skabe relationer og rammer, hvor disse behov dækkes og motivationen dermed sikres.
Priser
Firmamedlem | 50 kr. |
Deltager, ikke medlem af IDA | 175 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 50 kr. |
Seniormedlem | 50 kr. |
Studiemedlem | 25 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Kalvebods Brygge 31
1560 København
Lokale 212
Hvornår
kl. 17.00 - 19.00