Arrangement

Naturens skatte til julens dekorationer og naturfarvning

Tag børnene med på en inspirerende dag, hvor vi udforsker naturens mange muligheder til smukke og personlige juledekorationer & farver.

Tilmeldingsfrist: 20. november 2026 kl. 05.00

Bålhytten i Åbjergskoven, Horsens

Søndag den 22. november 2026

kl. 13.00 - 15.30

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Julen nærmer sig, og naturen gemmer på et væld af materialer, der kan bruges til stemningsfulde og bæredygtige juledekorationer.

Så tag børnene med en dag i naturen og få idéer og ny inspiration til både dekorationer og naturfarvning.

Annette Langelykke, Danmarks Naturfredningsforeningen & uddannet blomsterdekoratør, vil fortælle og give inspiration til plantebrug i dekorationer – og kan svare på alverdens spørgsmål vedrørende farvning, urter og planter.

På dette arrangement ser vi nærmere på blomster, grene, frøstande, mos, kogler og andre naturmaterialer, som kan indsamles og anvendes i kreative juledekorationer. Du får inspiration til, hvordan naturens former og farver kan bringes ind i hjemmet og skabe en personlig julestemning.

Der vil samtidig være mulighed for at høre om naturfarvning af uld, hvor urter, planter og svampe bruges til at skabe smukke og overraskende farver. Hør om traditioner, metoder og eksempler på, hvordan naturens egne ressourcer kan forvandle rå uld til farverige garner og tekstiler.


På dagen vil IDA Horsens bistå med snacks og en vand – og en skumfidus til bålet. Medbring selv varme drikke.

Der vil blive medbragt et begrænset udvalg af materialer, så man selv kan kreere en dekoration til at tage med hjem.

Tag gerne dine egne remedier med, hvis der ønskes specielle og mere udførlige dekorationer.

Husk at medbringe grensaks / havesaks og en pose / kurv til afklip.

OBS – Åbjerg skoven er overvejende en løvskov, så der er ikke mange stedsegrønne planter.

Ønskes traditionel juledekoration med gran eller kristtorn skal dette medbringes.


Arrangementet er ved bålhytten i Åbjerg skov ved Bygholm sø i Horsens.

Vi starter med at mødes ved bålhytten og vil derefter gå en tur i skoven for at indsamle forskellige materialer i ca. 1 time.

Derefter samles vi igen i bålhytten, hvor der er fri leg for de kreative og mulighed for at lære og spørge Annette om alle de forskellige planter vi har fundet og hvordan man kan bruge naturens rige på spændende måder.


Arrangementsinfo

Dato:   22. November 2026

Tid:      13.00 til 15.30

Sted:   Bålhytten i Åbjergskoven, Bygholm sø, Horsens

             Åbjergskovvej, 8700 Horsens


Husk:  - Medbring kurv og grensaks til indsamling af grene o.lign.

             - Arrangementet er udendørs. Medbring tøj efter forholdene.

Andet: - Maks 2 børn per voksen

              - Vær opmærksom på, at der ikke er vand & toilet ved bålhytten.

Priser

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Tilvalg

Ledsager

0 kr.

Børn under 16

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

Bålhytten i Åbjergskoven
Åbjergskovvej
8700 Horsens
Bålhytten i Åbjergskoven, se på udinaturen.dk

Hvornår

Søndag den 22. november 2026
kl. 13.00 - 15.30

Tilmeldingsfrist

Fredag den 20. november 2026 kl. 05.00

Afmeldingsfrist

Torsdag den 19. november 2026 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

26

Ledige pladser

22

Arrangør

Horsens Afdeling, IDA Østjylland

Arrangementsnr.

369446
Login og se tilknyttede filer