Arrangement
Nytårskur på Hotel Frederiksminde i Præstø den 15.01.2027-1
Arrangementet for frivillige er delt i 3. 1 Vordingborg Kommune og Stormen i oktober 2023 hvordan og hvad lærte vi. 2 Hvordan planlægger Banedanmark at anvende Ai i vedligeholdelse af sit materiel. 3 En 3 retters middag. Der er tilmelding til hver del.
Tilmeldingsfrist: 17. december 2026 kl. 23.55
Hotel Frederiksminde, Præstø
Fredag den 15. januar 2027
kl. 14.00 - 16.00
0,00 kr.
Dansk
Del 1 Stormen den 20. - 21. oktober 2023 er en af de mest ødelæggende hændelser i vores region i dette årtusinde.
Stormen blev håndteret af teknisk forvaltning i Vordingborg kommune der havde en række vigtige prioriteringer af de ressourcer kommunen rådede over. Vi får en øjenvidneberetning fra en af de involverede.
Efter stormen var der en del oprydning og genopbygning af specielt arealerne i og omkring Præstø.
Kommunen gik derefter igang med at planlægge hvordan man håndterer en kommende storm.
En del af planlægningen er at Vordingborg kommune har planlagt en udvidelse af kystsikringen, dette foregår i samarbejde med lodsejerne.
Vi håber selvfølgelig på der går lang tid inden de nye forberedelser bliver afprøvet i praksis.
Som afslutning på indlægget får vi vist nogle situationer under stormen med kommentarer fra medarbejderne i Teknisk forvaltning Vordingborg Kommune.
Arrangementet foregår her:
Ved spørgsmål kontakt Peer Lang 2245 6622
Priser
Firmamedlem | 0 kr. |
Medlem af arrangør | 0 kr. |
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Klosternakken 8
4720 Præstø
Vi mødes i verandastuen, der er kaffe te og kage til præsentationen
Hvornår
kl. 14.00 - 16.00