Arrangement

Rundvisning i udstillingen: Komplekse forbindelser

Forskning er forbundet til både kyllinger, kryolitminer og kloakker. På denne rundvisning i udstillingen ’Komplekse forbindelser’ fortæller Laila Zwisler fra Teknologihistorie DTU hvordan det hænger sammen gennem en række historier fra DTU.

Tilmeldingsfrist: 4. november 2026 kl. 23.55

DTU, bygning 208, Kgs. Lyngby

Torsdag den 5. november 2026

kl. 16.00 - 17.15

0,00 kr.

Dansk

Find flere praktiske informationer nederst på siden.

Forskning er forbundet til både kyllinger, kryolitminer og kloakker. På denne rundvisning i udstil-ingen ’Komplekse forbindelser’ fortæller Laila Zwisler fra Teknologihistorie DTU hvordan det hænger sammen gennem en række historier fra DTU. Med historiske genstande fra de sidste 200 år viser udstillingen, hvordan viden og teknologi gennem historien er viklet ind i politik, kultur, miljø og mennesker - fra det første lille kemilaboratorium i 1829 frem til nutidens vidtforgrenede fag og faciliteter. Udstillingen har fokus på kemi-, bio- og life-området og deltagerne vil bl.a. høre om ingeniøruddannelse, kunstige dyr og nobelpriser.

Udstillingen er et samarbejde mellem DTU's forskere, ansatte, studerende og den historiske afdeling. Den befinder sig i den nyrenoverede undervisningsbygning for kemi-, bio- og life science fagene og her udfoldes kulturhistorien side-om-side med nutidige faciliteter. Udstillingen understøttes af film og artikler på komplekseforbindelser.dtu.dk

Vær opmærksom på at vi står op hele tiden og at der ikke er garderobe i bygningen.

 Hovedstadens Letbane kører næsten til døren.

Du behøver ikke være IDA-medlem for at deltage i arrangementet. Tryk på tilmelding og opret dig, så er du tilmeldt arrangementet.

_____________________________________________________


GÅ IKKE GLIP AF NOGET

Tilmeld dig vores nyhedsmail. Så går du ikke glip af alle de spændende kurser, konferencer, gå hjem-møder og virksomhedsbesøg, vi afholder hvert år.

TILMELD DIG HER.

Du kan sagtens modtage nyhedsmailen, selvom du ikke er IDA-medlem - det er åbent for alle.

Priser

Deltager, ikke medlem af IDA

0 kr.

Firmamedlem

0 kr.

Medlem af arrangør

0 kr.

Ledigt IDA-medlem

0 kr.

Medlem

0 kr.

Seniormedlem

0 kr.

Studiemedlem

0 kr.

Tilvalg

Ledsager

0 kr.

Praktiske Informationer

Hvor

DTU, bygning 208
Kemitorvet
2800 Kgs. Lyngby
Se mødetavlen

Hvornår

Torsdag den 5. november 2026
kl. 16.00 - 17.15

Tilmeldingsfrist

Onsdag den 4. november 2026 kl. 23.55

Afmeldingsfrist

Onsdag den 4. november 2026 kl. 23.55

Arrangementssprog

Dansk

Antal pladser

25

Ledige pladser

23

Arrangør

IDA - Historisk Teknologi, HITEK

Arrangementsnr.

366885
Login og se tilknyttede filer