Online Arrangement
Samarbejde med headhunter – er det noget for dig? - webinar
Vidste du, at du kan arbejde systematisk sammen med en headhunter, så vedkommende forstår dine karriereønsker og ved, hvornår du bør kontaktes med henblik med henblik på næste karriereskridt?
Tilmeldingsfrist: 17. november 2020 kl. 23.59
Webinar
Onsdag den 18. november 2020
kl. 19.00 - 20.00
0,00 kr.
Dansk
Som så mange andre er du på LinkedIn, og måske er du endda generelt åben for at høre om nye jobs. Vidste du, at du kan arbejde systematisk sammen med en headhunter, så vedkommende forstår dine karriereønsker og ved, hvornår du bør kontaktes med henblik på næste karriereskridt?
Headhuntere er jobmarkedets jægersoldater, som på vegne af virksomheder og organisationer arbejder, for at finde talenter, der kan hjælpe virksomheder videre både på specialist- og lederfronten. Headhunteren betales altid af en mulig arbejdsgiver, så det er generelt gratis for dig at samarbejde med headhunteren.
Kom og hør, hvordan samarbejdet med en for dig relevant headhunter, kan give en triple-win-situation for såvel dig, din nye arbejdsgiver og headhunteren.
Indhold
- Forstå headhunterens rolle og funktion i arbejdsmarkedet
- Sådan arbejder en headhunter
- Sådan finder du den eller de headhuntere, som du kan samarbejde med
- Sådan arbejder du effektivt med en headhunter - også selvom du ikke måtte være aktivt jobsøgende
- Kritiske forhold: Tillid, åbenhed, fortrolighed og forventningsafstemning....samt mulige faldgruber, som man bør være opmærksom på
Claus Grotrian, uddannet civilingeniør, Aalborg Universitet (1986). Claus er til daglig headhunter med eget firma i et relativt snævert segment af IT-markedet, nemlig SAPspecialister og -ledere. Claus Grotrian har siden 2005 løst kritiske rekrutteringsopgaver for nogle af Danmarks største (C25) virksomheder og organisationer, herunder bl.a. LEGO, Novo Nordisk, JYSK, Grundfos, KMD, ATP, Deloitte, Lundbeck m.fl.
Video: Dette arrangement optages og du vil i løbet af et par dage kunne se den optagne video her: IDAs videoer
Arrangør: IDA, Ingeniørforeningen.
Vigtig oplysning vedr. persondata på deltagerlister
Dit navn, titel og firma vil optræde på deltagerlisten til dette arrangement. Deltagerlisten er tilgængelig for arrangøren og de øvrige deltagere på selve arrangementet i form af en online deltagerliste. Hvis du afmelder dig arrangementet, vil dine oplysninger ikke fremgå af deltagerlisten.
Priser
Ledigt IDA-medlem | 0 kr. |
Medlem | 0 kr. |
Seniormedlem | 0 kr. |
Studiemedlem | 0 kr. |
Deltager, ikke medlem af IDA | 0 kr. |
Praktiske Informationer
Hvor
Hvornår
kl. 19.00 - 20.00
Tilmeldingsfrist
Afmeldingsfrist
Arrangementssprog
Antal tilmeldte
Arrangør
Medarrangør
KompetenceForum, IDA Nordsjælland
AVU, IDA Sjælland
Kompetenceforum, IDA Fyn
Kompetenceforum, IDA Nord
Kompetenceforum, IDA Vestjylland
Kompetenceforum, IDA Østjylland
Kompetenceforum, IDA Syd