08.01.2025
5 min læsetid

Har du det der skal til, for at blive en god netværksfacilitator?

En dygtig facilitator sætter rammerne for at skabe mening og fremdrift i mødet mellem mennesker. Programleder Marianne Ehlers fortæller, hvorfor IDAs Facilitatoruddannelse er en værdifuld investering i både din personlige og professionelle udvikling.

Anne Mynte Krogh Diget

af Anne Mynte Krogh Diget

En netværksgruppe for kvinder holder et netværksmøde.

På IDAs Facilitatoruddannelse lærer deltagerne at facilitere netværksmøder, der giver deltagerne værdifulde indsigter gennem sparring og erfaringsudveksling med hinanden. Derfor er der fokus på at skabe rammer for trygge og tillidsfulde samtaler. Facilitatorerne uddannes derfor i at stille spørgsmål, der fremmer den dybere samtale, også når emnerne kan være svære. Undervejs får deltagerne mulighed for at gøre teori til praksis, når de skal facilitere mindst 5 netværksmøder for en afIDAs Netværksgrupper. Programansvarlig Marianne Ehlers forklarer: 

”En facilitator er sådan en sjov ting, fordi facilitatoren jo typisk bliver en meget vigtig del af mødet uden at dominere det. Man faciliterer dialog og udvikling i samtalen og sørger for at alle bliver hørt og respekteret. I IDA har vi primært netværksgrupper, hvor emnerne kan være lidt sårbare som fx senkarriere, ny i job eller neurodivergens. Det er alle emner, hvor folk har noget på spil i forhold til deres arbejdsliv og ofte også i deres privatliv, og her er det afgørende at have en facilitator, der kan skabe den nødvendige åbenhed og tryghed,” udtaler Marianne Ehlers. 

Forstå dig selv for at forstå andre

Der er tæt sammenhæng mellem personlig udvikling og rollen som facilitator. Derfor arbejder deltagerne på uddannelsen med at opnå en bedre forståelse af sig selv og at udfordre deres egne standpunkter. Det gør dem bedre rustet til at facilitere grupper med stor diversitet, mener Marianne Ehlers: 

”Jo bedre man forstår sig selv, jo bedre forstår man typisk også, hvor andre kommer fra. Alle kommer med forskellig ballast og fra forskellige udgangspunkter, og det er vigtigt at have for øje, når man faciliterer en bred gruppe af mennesker,” siger hun.  

Hvad kræver det at blive facilitator?

Hvis man drømmer om at blive facilitator, kræver det ifølge Marianne Ehlers en vis portion nysgerrighed og mod. Man skal være åben overfor personlig udvikling og turde kaste sig ud i nye udfordringer. Uddannelsen kræver også en vis tidsmæssig investering med 60 undervisningstimer, en skriftlig gruppeopgave og en afsluttende eksamen. Men Marianne Ehlers forsikrer om, at det er en givende proces, der giver kompetencer til arbejdslivet fremadrettet:

”Vi får flere tilbagemeldinger fra deltagere, der har fået at vide af kolleger og chefer, at de møder, de har på arbejdspladsen efter de er blevet uddannede, har langt større værdi. Der er også nogen, der simpelthen får nye opgaver, fordi de har vist kompetencer i at få ting frem i en gruppe, som ikke tidligere var blevet klarlagt. Hvordan du formulerer et spørgsmål, kan påvirke kvaliteten af det, du får tilbage, og det er den slags teknikker, vores facilitatorer tager med videre, når de er færdiguddannede,” fortæller Marianne Ehlers.

Efter endt uddannelse har deltagerne mulighed for at blive en del af IDAs facilitatorkorps. Facilitatorkorpset er ansvarlig for faciliteringen af IDA Netværksgrupper, hvor IDA-medlemmer mødes og videndeler med ligesindede. Det sikrer, at man får facilitatorrollen helt ind under huden, samtidig med at man bliver en del af et netværk med andre facilitatorer.

Sådan bliver du en bedre facilitator

Marianne Ehlers kommer her med tre gode råd til at blive en bedre facilitator:

1) Stil de gode spørgsmål
Sørg for at stille åbne spørgsmål og vær oprigtigt nysgerrig. 

2) Hav formålet for øje 
 Bliv klar over, hvad deltagerne i sidste ende endnu ønsker at få ud af mødet, og hav det som et pejlemærke for din facilitering.  

3) Opsøg feedback
Bliv en del af et læringsfællesskab og opsøg feedback for løbende at forbedre og finjustere dine færdigheder.

 

Eksperten i denne artikel:Link kopieret

Marianne Ehlers

Udvliklings- og programansvarlig

Har du spørgsmål om IDA Facilitatoruddannelse?

Kontakt Marianne Ehlers:

  • 33 18 55 31
  • mer@ida.dk