KURSUS FOR TILLIDSVALGTE
Adfærdspsykologi i øjenhøjde
Hvordan kan du transformere viden om menneskets adfærd til egen fordel? Med udgangspunkt i din hverdag og udfordringer som tillidsvalgt lærer du, hvordan du gennem indsigt kan ændre din egen og dine kollegers adfærd på en positiv måde.
Kursusdetaljer
København V
2. november 2027
Varighed: 1 dag
Gratis
Priser er ekskl. moms
Dansk
Det får du ud af kurset
Du får indsigt i vigtige begreber inden for adfærdspsykologien, og lærer betydningen af nudging, priming og framing. Du introduceres til centrale adfærdspsykologiske forsøg, der vil vise, at mennesker ikke altid handler, som de siger eller efter forskrifterne. Med udgangspunkt i din egen hverdag og udfordringer som tillidsvalgt finder vi mulige tiltag, som kan være adfærdsændrende. I den forbindelse tager vi samtidig den etiske diskussion om, hvor grænsen går. Emnerne på kurset er blandt andet:
- Introduktion til adfærdspsykologi, nudging og Kahneman.
- Idéudvikling på deltagerudfordringer.
- Fra ide til handling i din hverdag som tillidsvalgt.
Undervisningsform
Kurset er primært aktivitetsbaseret, og der veksles mellem korte oplæg, dialog og øvelser. Undervisningen tager udgangspunkt i adfærdspsykologen og Nobelprismodtager Kahnemans bog; ”At tænke hurtigt og langsomt”, og i menneskets to bevidsthedssystemer.
Kursusdetaljer
København V
2. november 2027
Varighed: 1 dag
Gratis
Priser er ekskl. moms
Dansk
Vil du vide mere om kurset?
Annette Terp Andersen
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. ovenstående verdensmål. Læs mere om FNs verdensmål