KURSUS
Certificeret Lean Six Sigma Yellow Belt
4 dages grundlæggende uddannelse i Lean Six Sigma. 2 dages intensiv træning i Lean principper og -værktøjer og 2 dages træning i Six Sigma mindsettet, -værktøjerne og DMAIC-projektmodellen.
Kom godt i gang med Lean Six Sigma
Certificeret Lean Six Sigma Yellow Belt er et intensivt og praktisk orienteret forløb på 4 dage, hvor vi først introducerer dig til Lean mindsettet og de 5 Lean principper. Vi giver dig konkrete Lean værktøjer og teknikker og fokuserer på metoderne ’Værdistrømsanalyse’ og ’Tavlemøder’. På tredjedagen starter vi op på Six Sigma delen, hvor vi introducerer dig til Six Sigma grundstrukturen og værktøjerne.
Gennem uddannelsen træner vi dig i at arbejde med data på en struktureret måde, og uddannelsen indeholder de to første faser i et DMAIC projekt (Define og Measure), samt en introduktion til kontrolfasen. Vi gør os umage med at gøre undervisningen levende og sætter den altid i perspektiv til din egen virksomhed eller organisation, så du bliver godt klædt på til at tage værktøjerne med hjem og deltage i Lean og Six Sigma aktiviteter i optimeringsprojekter.
På denne Lean Six Sigma uddannelse arbejder vi med databaserede tilgang og med, hvordan vi kan underbygge vores påstande med data. Vi introducerer målesystemsanalyser, så vi kan sikre og teste vores datakvalitet – og slutteligt arbejder vi med kapabilitet, så vi sikrer, at vi kan dokumentere processens evne til stabilt at levere og leve op til kundens forventninger.
På kurset Certificeret Lean Six Sigma Yellow Belt arbejder du med:
Lean:
- Introduktion til historien bag Lean
- De 5 Lean principper
- De 8 former for spild
- Overblik over Lean værktøjer og teknikker
- Kaizen – hvordan skaber vi løbende forbedringer
- Visuel ledelse
- Lean i praksis gennem Lean spil og øvelser
- Værdistrømsanalyse – kortlægning af processer
- Øvelser i Lean værktøjer
- Forbedringsforslag til værdistrømmen
- Prioritering af forbedringsforslag
- Målstyring og kundens forventninger
- Tavlemøder
- Udfordringer i forbindelse med implementering
Six Sigma:
- Six Sigma baggrund
- Six Sigma grundstruktur
- Six Sigma projektarbejde
- Six Sigma værktøjer
- Værdistrømsanalyse
- Six Sigma matematik
- Målesystemsanalyser
- Kapabilitet og stabilitet
- Kontrol og vedvarende forandringer
Uddannelsen er for dig, der vil introduceres til Lean og Six Sigma
Uddannelsen henvender sig til ledere, projektledere og medarbejdere fra både private og offentlige virksomheder, der vil introduceres til Lean og Six Sigma og lære den strukturerede tilgang til optimering, som Lean og Six Sigma tankegangen og værktøjerne giver og som vil lære at opsætte de to første faser af et DMAIC projekt.
Forudsætninger
Der er ingen forudsætninger for deltagelse på uddannelsen Certificeret Lean Six sigma Yellow Belt.
På dag 3 skal du medbringe din egen bærbare computer med SigmaXL installeret i test version – information og vejledning tilsendes i opstartsinformationen.
Deltagernes udbytte:
Efter gennemførelsen af denne uddannelse vil du kunne drive mindre lokale optimeringsinitiativer:
- Du får kendskab til Lean og Six Sigma principper og værktøjerne
- Du bliver i stand til at deltage aktivt i værdistrømsanalyser
- Du kan bidrage til at fjerne spild og lave løbende forbedringer
- Du lærer at opsætte de to første faser af et Six Sigma projekt samt underbygge med data
Virksomhedens udbytte
- Virksomheden får en medarbejder, der har kompetencer til at deltage i forbedringsprojekter
- Virksomheden får skabt et bredt fundament til det fortsatte optimeringsarbejde med Lean samt databaserede forbedringer med Six Sigma.
- Virksomheden får en medarbejder, der er i stand til at bidrage aktivt på tavlemøder og implementere relevante Lean værktøjer.
- Virksomheden får en medarbejder, der opnår værktøjer og metoder til at skabe effektiviseringer, få større kundetilfredshed og forbedre medarbejdernes trivsel.
Undervisere
Allan B. Rix
Allan har mere end 15 års erfaring som leder i større produktionsvirksomheder, hvor han blandt andet har stået i spidsen for den totale implementering af Lean. Ligeledes har han som Lean Manager haft det overordnede ansvar for Lean og TWI hos både Nobia DK og Postnord (Brevsortering DK). Den faglige erfaring med ledelse og 1.linje ledelse kombineret med et Lean Master Black Belt, sikrer en solid forståelse for de udfordringer organisationer oplever ved at implementere og forankre Lean. Allan kan hjælpe med at sikre forankring og fastholdelse af Lean i alle ledelseslag i organisationen, og han er selvfølgelig underviser på Lean Akademiets uddannelser.
Morten Friis Jacobsen
Morten er ekspert i Toyota Kata og er blandt andet uddannet fra University of Michigan. Han har været konsulent på Danmarks første Toyota Kata opgave og har siden hen været ansvarlig for Toyota Kata transformationer i nogle af Danmarks største virksomheder. Han er specialist i implementering af Lean i produktion, hvor hans faglige bredde giver mulighed for at angribe problemer fra mange vinkler og derigennem finde løsninger, der holder i praksis.
Morten er uddannet ingeniør ved Danmarks Tekniske Universitet, hvor han har færdiggjort sin specialisering ved Institut for Planlægning, Innovation og Ledelse. Morten har en baggrund som iværksætter og har gennemført internationale kurser inden for business og entrepreneurship ved Oxford, Cambridge & RSA.
Ann Møller Svendsen
Ann er uddannet revisor med en baggrund som økonomichef, fabrikschef og administrerende direktør og har arbejdet i næsten 10 år med Lean i Automobilindustrien. Ann har desuden en solid teoretisk ballast inden for strategi og ledelse og har siden 1999 implementeret Lean og proceseffektiviseringer i både offentlige og private virksomheder, såvel produktion som administration. Ann har stor erfaring med offentlige institutioner, universiteter og produktionsvirksomheder. Ann beskæftiger sig i dag primært med uddannelse og undervisning af virksomhedernes ansatte og har blandt andet udviklet Lean Akademiets anerkendte Lean Green Belt uddannelse.
Ann har derudover udviklet Lean spil, som i dag anvendes over hele verden, og har desuden udviklet systemer til Performance Management.
Kion Schmeltzer
Kion har mere end 25 års undervisningserfaring med Lean Six Sigma. Kion har selv opnået det højeste Six Sigma certificeringsniveau – det Sorte Master Bælte, og det gør ham til en af de højest uddannede trænere i branchen. Kion har primært opnået sin solide Lean Six Sigma erfaring gennem en lang karriere i blandt andet General Electric, GE, i Norge og Sverige.
Samarbejde
Kurset afholdes i samarbejde med Lean Akademiet, som også står for undervisningen
OBS: Ved tilmelding til kurset, videreformidles dit navn, e-mail og telefonnummer til Lean Akademiet. Kontaktinformationerne anvendes udelukkende i forbindelse med registrering af din tilmelding samt til selve kursusafholdelsen, men vil ikke blive anvendt i markedsføringsøjemed.
Vil du vide mere?
Steen Jørgensen
Kompetencekonsulent
Ring: 33 18 48 35
Skriv: ste@ida.dk