KURSUS
SAFe® Product Owner / Product Manager
Bliv certificeret SAFe® Product Owner/Product Manager og lær, hvordan du arbejder mere effektivt og værdiskabende med produktudviklingsprocessen.
Kursusdetaljer
København, København V, Aarhus N
Flere datoer
Varighed: 2 dage
10.500,00 - 11.500,00 kr.
Priser er ekskl. moms
Dansk
SAFe® Product Owner / Product Manager
SAFe er det førende rammeværk for hvordan man skalerer agile til hele organisationen. SAFe forholder sig ikke bare til det enkelte teams arbejde, men også til program- og porteføljeniveauet.
På dette kursus lærer du om flere ting på en gang. Rollen som Product Owner i et agilt team. Rollen som Product Manager i et agilt program. Scrum, som teamets arbejdsmetode. SAFe som virksomhedens rammeværk.
Og sidst men ikke mindst får du en agil værktøjskasse til at arbejde med krav i udviklingsprojekter. Herunder, hvordan du skriver gode ”Epics, Features og User Stories”.
Det arbejder du med på kurset:
- Modeller og værktøjer, der hjælper dig på vej i rollen
- Planlægning af Program Increments (PI Planning)
- Scrum-events på teamniveau
- Product Owner rollen
- Product Manager rollen
- Effektivt samarbejde med andre stakeholders i en SAFe®-organisation
- Din personlige action plan
Videreformidling af kontaktinformationer
OBS! Ved tilmelding til kurset videreformidles dit navn, e-mail og virksomhed til Mannaz. En konsulent fra Mannaz varetager undervisningen på kurset, og Mannaz anvender udelukkende dine kontaktinformationer i forbindelse med din SAFe certificering. Kurser i Aarhus gennemføres i samarbejde med Mannaz.
Kurset er for dig, som er projektleder
Dig, der i dag f.eks. arbejder som produktejer, business analyst, software arkitekt, projektleder, eller teamleder og som vil lære rollen som Product Owner både i et Scrum Team og for et større SAFe-program.
Desuden får du på dette kursus en overordnet forståelse for SAFe rammeværket til skalering af agile arbejdsmåder til hele virksomheden.
Alle er velkomne til at deltage, uanset tidligere erfaring. Vi anbefaler dog, at du har en del års erfaring med projektarbejde, har deltaget på et Leading SAFe®-kursus, eller har arbejdet agilt, f.eks. med Scrum, i nogen tid.
Du skal have gode engelskkundskaber, da alt materiale i SAFe® er på engelsk.
Dit udbytte:
- Du lærer at agere Product Owner i et Scrum Team
- Du lærer at agere Product Manager i et SAFe Agile Release Train
- Du får en agil værktøjskasse til at arbejde med krav og værdiskabelse i udviklingsarbejde
- Du får forståelse for Scrum
- Du får forståelse for SAFe
Certificering:
Deltagelse i kurset forbereder dig til at tage SAFe PO/PM eksamen og blive en certificeret SAFe® Product Owner/Product Manager” (POPM). Eksamensgebyret er inkluderet i kurset.
- Efter afslutning af kurset har du 30 dage til at afslutte eksamen
- SAFe® Product Owner/Product Manager eksamen er en multiple choice eksamen, som gennemføres online
- Prøven er udviklet og hostet af Scaled Agile
Ved bestået eksamen modtager du din certificering og et 1 års medlemskab af Scaled Agile.
Din virksomheds udbytte:
- En Product Owner/Product Manager, der kan være drivende i en SAFe-implementering
- En medarbejder der kan arbejde agilt på både team- og program-niveau
- En medarbejder der kan maksimere værdien, I får ud af teams og programmer
- En medarbejder der har forståelse for en ny tilgang til udviklingsarbejdet
Vil du vide mere om kurset?
Jette Meyer-Kristensen
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. ovenstående verdensmål. Læs mere om FNs verdensmål