KURSUS
Supply Chain-optimering med Theory of Constraints (TOC)
Lær at forbedre varetilgængeligheden og reducere lagerbindingen med Theory of Constraints (TOC). Du får konkrete værktøjer til lagerstyring, dynamisk buffermanagement og pull-baseret genforsyning, der kan skabe et mere stabilt flow i forsyningskæden.
Kursusdetaljer
København, Aarhus
Flere datoer
Varighed: 2 dage
11.000,00 - 12.000,00 kr.
Priser er ekskl. moms
Dansk
Skab en robust forsyningskæde med høj leveringsevne og lav kapitalbinding
Mange virksomheder med komplekse forsyningskæder oplever ofte både varemangel og store lagre af varer, som ikke efterspørges - på samme tid. Resultaterne er utilfredse kunder, brandslukning, ustabile leveringstider, nedskrivning af lagre, mistet salg og en unødigt høj kapitalbinding. Samtidig gør stigende usikkerhed i efterspørgsel og genforsyning det stadig vanskeligere at styre forsyningskæden ved hjælp af prognoser/forecasts.
På dette kursus lærer du, hvordan Theory of Constraints (TOC) kan bruges til at skabe en mere robust og fleksibel forsyningskæde. Med udgangspunkt i pull-principper og dynamisk buffermanagement får du konkrete værktøjer til at forbedre varetilgængeligheden, reducere lagerbindingen og skabe et mere stabilt flow gennem hele forsyningskæden med lavere totale omkostninger.
Kurset kombinerer teori, praktiske eksempler og gennemprøvede metoder, så du kan omsætte principperne til konkrete forbedringer i din egen organisation.
Det arbejder du med på kurset
- Introduktion til systemtænkning i supply chain og distribution
- De fem fokuseringstrin i Theory of Constraints anvendt på forsyningskæder
- Dynamisk buffermanagement og styring af lagerniveauer
- Håndtering af variation, usikkerhed og bullwhip-effekten
- Pull-baserede forsyningsmodeller og principper for hurtig genforsyning
- Praktiske eksempler på implementering og dokumenterede resultater fra virksomheder
Kurset er for dig, som arbejder med supply chain og logistik
Kurset henvender sig til dig, der arbejder med at forbedre vareflow og leveringssikkerhed på tværs af forsyningskæden. Det er særligt relevant, hvis du:
- arbejder med supply chain, logistik, indkøb, produktion eller planlægning,
- har ansvar for vareflow, lagerstyring eller genforsyning,
- oplever udfordringer med høje lagerniveauer og samtidig mangelsituationer,
- ønsker bedre leveringssikkerhed uden at øge kapitalbindingen,
- eller søger konkrete metoder til at forbedre samarbejdet mellem salg, planlægning, indkøb og logistik.
Kurset er særligt relevant for Supply Chain Managers, COO'er, logistikchefer, lagerchefer, indkøbsansvarlige, planlæggere, S&OP-ansvarlige og produktionsledere med ansvar for forsyningskæden.
Dit udbytte
Du får konkrete metoder til at forbedre vareflow, lagerstyring og genforsyning med Theory of Constraints.
Efter kurset kan du:
- forklare, hvorfor lokal optimering ikke nødvendigvis forbedrer forsyningskædens samlede resultat
- designe og implementere dynamiske lagerbuffere, som sikrer høj tilgængelighed uden at binde unødig kapital
- styre indkøb og genforsyning baseret på faktisk forbrug frem for prognoser/forecasts
- identificere og eliminere flaskehalse og barrierer i den samlede forsyningskæde
- skabe et fælles sprog på tværs af salg, indkøb, logistik og lager om, hvordan flow, tilgængelighed og kapitalbinding optimeres
- bruge data og simple visuelle mekanismer til at styre hverdagen uden konstant brandslukning
Virksomhedens udbytte
Med Theory of Constraints (TOC) får virksomheden en mere systematisk tilgang til at forbedre vareflow, lagerstyring og genforsyning.
Medarbejderens nye kompetencer kan bidrage til:
- højere leveringsevne og bedre tilgængelighed af varer og råmaterialer
- reduceret lager- og kapitalbinding
- bedre udnyttelse af lagerplads og færre nedskrivninger af ukurante varer
- færre akutte mangelsituationer og hasteordrer med ekstra høje fragtomkostninger.
- en mere robust forsyningskæde, der bedre kan håndtere markedets og leverandørernes udsving uden
- et stærkere fundament for rentabel vækst
Vil du vide mere om kurset?
Steen Jørgensen
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. ovenstående verdensmål. Læs mere om FNs verdensmål