IDA Øst Next Gen
IDA Øst Next Gen er et udvalg, der primært henvender sig til nyuddannede og medlemmer med få år på arbejdsmarkedet. Vi er altså den næste generation af uddannede inden for STEM, og deraf næste generation i IDA.
Vores formål er at styrke og udvide netværket blandt IDAs yngre medlemmer ved at planlægge, og afholde både faglige og sociale arrangementer. Vi ønsker at skabe et inkluderende miljø, hvor unge IDA medlemmer kan skabe forbindelser og udveksle erfaringer.
Vi afholder både sociale og faglige arrangementer, der strækker sig fra netværksarrangementer, vinsmagninger samt faglige foredrag.
Hvem er vi?
Udvalget består pt. af en lille gruppe, som alle har det til fælles, at vi er unge på arbejdsmarkedet i alderen 22-35 år. Derudover ønsker vi at bidrage til IDAs aktive sociale og faglige fællesskab, hvor vi ser os selv som IDAs næste generation. Vi vil gerne gøre en forskel for andre medlemmer, samtidig med at vi gerne vil være med til at sætte en retning for IDA i fremtiden.
Vi er et nyt udvalg, og leder derfor efter flere unge IDA medlemmer, som har lyst til at gøre en forskel for andre IDA medlemmer, samtidig med at vi alle kan få nye netværksforbindelser, hvor vi kan hjælpe hinanden med sparring.
Hvordan arbejder vi?
Vi holder møder med jævne mellemrum for at kunne styrke udvalgets sammenhold, og for at kunne dele erfaringer fra vores arbejdsliv.
Hvem er du?
Du er ung på arbejdsmarkedet, måske ny i regionen, og så kunne du godt tænke dig at udvide dit netværk med andre ligesindede. Du har ligeledes lyst til at gøre en forskel for andre medlemmer ved f.eks. at afholde et socialt arrangement som f.eks. en vinsmagning eller måske et fagligt arrangement om adfærdsdesign?
Lyder dette interessant, og har du lyst til at høre mere om vores arbejde, kan du sende en mail til Emma Poulsen.
Har du en god ide til næste arrangement?
Tilmeld nyhedsbrev
- Artikler
- Arrangementer
- Fordele