Rolf Ask Clausen

Ekspert i nye teknologier

Rolf Ask Clausen er IDAs ekspert i nye teknologier

Rolf har en ubrudt livslang interesse for teknologi, især hvad fremtidens teknologi bringer af nye muligheder, og hvordan den kan skabe værdi. Erfaringsfeltet rækker fra kommentator, nyhedsjournalist og til startups, strategier og rådgivning.

Til daglig er han chefkonsulent i IDA, hvor han bygger indhold til konferencer. Dette giver et unikt overblik over, hvad der rører sig inden for hele det teknologiske område. Rolf Ask Clausen er uddannet maskiningeniør og journalist.

Kontaktinfo

Tlf.: 28 10 95 17

Følg Rolf på LinkedIn

Følg Rolf på X

IDAs eksperter

IDAs eksperter er typisk ansat i virksomheder og organisationer, hvor de løser opgaver inden for deres faglige felt. Dermed har de daglig berøringsflade med, hvad der rører sig inden for deres fagområde.

Se alle IDAs eksperter

Læs mere:

Tema

IDAs ekspertkorps

IDAs ekspertkorps er sat i verden for at styrke fagligheden i den offentlige debat. Søg her, hvis du mangler perspektiv fra Danmarks mest vidende eksperter.

Tema

Analyser og rapporter

Læs IDAs publikation og analyser og kom tættere på naturvidenskabelige akademikeres virkelighed.

Kontakt

Få hjælp af IDAs presseteam

Har du brug for hjælp til at kontakte en ekspert fra IDAs ekspertkorps?