Podcast

Blinde vinkler 11: AI i medierne

Danske nyhedsmedier udvikler deres egne anbefalingssystemer, der kan give brugerne, hvad de ønsker, uden at havne i de filterbobler og kaninhuller, som Youtube og Facebook kæmper med.

Episode 11: AI i medierne

Danske nyhedsmedier er i gang med at udvikle deres egne anbefalingssystemer, der kan håndtere det massive flow af nyheder og give brugerne, hvad de ønsker. Men meget gerne uden de samme problemer med filterbobler og kaninhuller der ender i ekstremisme, som Facebook og Youtube roder med.
Projektet hedder PIN - Platform Intelligence in News. Og det er et researchprojekt over de næste 3 år, der skal benytte kunstig intelligens til at hjælpe med at udvikle nyhedsmedier, der er mere relevante, engagerende og informerende.

Blinde Vinkler er en podcastserie, som undersøger, hvordan man drejer på biasknappen og sørger for lige muligheder for alle - i arbejdet med teknologi og videnskab.

Den er produceret af Ingeniørforeningen IDA og IT-Branchen

Gæster:

Kasper Lindskow, Forsknings- og Innovationschef på Ekstra Bladet og projektleder på PIN-projektet.

Anders Søgaard, Professor i datalogi og sprogteknologi ved Københavns Universitet

Mikkel Flyverbom, Professor i kommunikation og Digital Transformation ved CBS

Links:

Fremtidens medier - CBS bidrager i nyt projekt

Ekstra Bladet lancerer projekt om ansvarlig kunstig intelligens

Podcast: Blinde vinkler

Podcasten ser nærmere på teknologiens blinde vinkler.

De første 11 afsnit handler om Ubevidst Bias, og undersøger, om teknologi kan være med til at rette op på bias-relaterede udfordringer i samfundet.

Afsnit 12-16 handler om Friktion og ser nærmere på den skjulte pris, vi betaler for at noget er smart.

Alle afsnit er udviklet, beværtet og tilrettelagt af tech journalist Marie Høst. Produceret af IDA og IT-Branchen.

Find alle episoder her

Du kan også finde Blinde vinkler i iTunes eller din foretrukne podcatcher.

Læs mere:

Tema

Blinde vinkler

IDAs nye podcast om teknologiens blinde vinkler. Her kigger Marie Høst ind i teknologier og videnskab, som sætter fokus på køns- og etnicitetsmæssig bias.

Tema

AI og kunstig intelligens

Værktøjer som ChatGPT, Microsofts Copilot og specialiserede værktøjer kan optimere og effektivisere arbejdsgange. Bliv klædt på til udviklingen indenfor ai.

Vær med

Bliv medlem og få alle fordelene

Få 3 måneder gratis medlemskab og få adgang til alle fordelene.