Kurser: Kommunikation og formidling

God kommunikation er essentielt i alle organisationer, og derfor er medarbejdere, der kan kombinere en stærk faglighed med gode samarbejdsevner, særligt attraktive for arbejdsgiverne. Derfor giver det god mening at styrke dine kommunikationsevner.

Faglig formidling

Pris fra 10.900 kr. ekskl. moms

Lær at kommunikere kompleks viden, så folk forstår dig! Din faglige viden er ikke almen viden – den skal oversættes, så andre forstår dig.

Styrk din personlige gennemslagskraft

Pris fra 10.900 kr. ekskl. moms

Lær at håndtere pres, træde i karakter og brænde igennem med dine budskaber.

Skriv, så det virker - Få nye værktøjer til at skrive endnu bedre

Pris fra 10.900 kr. ekskl. moms

Lær at skrive bedre tekster hurtigere, end du gør i dag – uden at gå på kompromis med din faglighed.

Grafisk facilitering

Nye datoer kommer snarest

Tegn dig til bedre og mere engagerende møder ved at lade grafiske virkemidler understøtte dit budskab og sikre effektiv kommunikation.

Grafisk facilitering for øvede - alle kan tegne meget bedre

Pris fra 4.500 kr. ekskl. moms

En tegning siger mere end 1000 ord – og alle kan lære at tegne.

Lær at facilitere succesfulde møder og workshops

Nye datoer kommer snarest

Står du ofte for facilitering af møder og workshops? Så kender du udfordringerne med at strukturere og gennemføre dem

Den virtuelle procesfacilitator - Lær at lede virtuelle processer

Pris fra 5.100 kr. ekskl. moms

Lær at skabe et mere effektivt virtuelt samarbejde og styrk dine evner til at facilitere og lede virtuelle processer

Interkulturel kommunikation

Pris fra 10.500 kr. ekskl. moms

Kan læren om andre kulturer være nytteløs?

Strategisk kommunikation

Pris fra 10.200 kr. ekskl. moms

Strategisk kommunikation - Brug din strategi til at skabe forandringer


 

Kurser om Kommunikation og formidlingLink kopieret

 

Læs mere

Mød os

IDAs kompetence-team er klar til at hjælpe dig

Mød IDAs kompetencerådgivere, der kan guide dig gennem junglen af kurser og fremtidens kompetencekrav. Vi er klar til at hjælpe dig, uanset om du er leder, projektleder eller specialist.

Mød os

Få et tilbud

Virksomhedstilpassede kurser

Er I flere i samme virksomhed, der har samme behov for kompetenceudvikling, er et virksomhedstilpasset kursus ofte den rigtige løsning. IDA tilbyder en lang række kurser, der er målrettet ingeniører og cand.scient.er.

Vil du vide mere?

Vil du vide mere?

Billede af Steen Jørgensen

Steen Jørgensen

Kompetencekonsulent