Bliv rustet til fremtidens projektledelse
Med Half Double Foundation-certificeringen får du konkrete redskaber til at arbejde med metodens tre centrale elementer: Effekt, Flow og Lederskab. Half Double Foundation er en projektledelsescertificering, der tager udgangspunkt i den virkelige projektverden og kombinerer principper fra både agile og traditionelle projektledelsesmetoder.
I Half Double-metoden anses projekter ikke blot som en række opgaver eller ledelsesbeslutninger, men som strategiske initiativer, der kræver fokus og tilpassede løsninger afhængigt af den ønskede effekt. Derfor handler projektledelse her ikke kun om leverancer, men om at skabe reel strategisk værdi.
Det arbejder du med på kurset:
- Effekt
- Flow
- Lederskab
- Praktiske cases og eksempler
Kurset henvender sig til projektledere, program- og porteføljeledere samt andre, der arbejder i en projektorganisation og ønsker at implementere Half Double-metoden. Det er en fordel, hvis du har kendskab til både agile og traditionelle projektledelsesmetoder og har erfaring med at arbejde med dem i praksis.
Dit udbytte:
- Praktiske værktøjer til hybrid projektledelse
- Dybere forståelse af Half Double-metoden
- Certificering som dokumentation for dine kompetencer
Din virksomheds udbytte:
- Større succesrate på projekter
- Styrket fokus på effekt
- Hurtigere og mere effektiv projektgennemførelse
Sådan forløber Half Double Foundation
Kurset strækker sig over tre sammenhængende dage og kombinerer undervisning med gruppeøvelser, hvor du får mulighed for at drøfte erfaringer og udfordringer med andre deltagere. Den sidste dag afsluttes med en skriftlig multiple choice-eksamen.
Før kurset
- Inden kurset får du tilsendt bogen "Half Double Methodology Handbook", som som forberedelse til kurset skal du sætte tid af til at læse størstedelen af denne inden 1. kursusdag.
- Til kurset skal beregnes ca. 15-20 timers forberedelse i form af læsning og opgaveløsning.
- Forberedelsesmaterialet fremsendes uger før kursusstart. Du vil modtage din Half Double-handbook ca. 3 uger inden kursusstart.
- Det er vigtigt, at du forbereder dig inden kurset, så du har de bedst mulige chancer for at bestå eksamen.
Selve kurset
- 3 dage
- 9-16:30
- Fuld forplejning
- Eksamen på kurset sidste dag (60 min)
Efter kurset
- Half Double Foundation certificering er inkluderet i kurset. Eksamen tages i som en classroom-eksamen på kursets sidste dag.
- Eksamen er en multiple choice test på 40 spørgsmål, hvoraf du skal svare rigtigt på minimum 28 for at bestå eksamen.
FN’s verdensmål er en del af IDAs værdier
IDA ønsker at synliggøre koblingen til FN’s 17 verdensmål for bæredygtighed. Dette arrangement omhandler bl.a. ovenstående verdensmål. Læs mere om FNs verdensmål
Varighed
3 dage
Pris ekskl. moms
IDA-medlem:
12.600 kr.
Ikke IDA-medlem:
14.000 kr.

Morten Flørnæss Kernn-Jespersen
Morten Flørnæss Kernn-Jespersen er Client Director i Mannaz konsulenthus, hvor han i 10 år har udviklet og støttet organisationer, mellemledere og ledelsesteams gennem deres transformationer og forandringer. Han er ekspert inden for ledelse, agile arbejdsmetoder, teamudvikling og organisering, ledelse og facilitering af komplekse udviklingsprocesser. Morten er medforfatter på bogen ”Facilitering i agile projektteams” (Djøf Forlag, 2024), og er Half Double certificeret.
Her kan du finde svar på nogle af de spørgsmål, som vi oftest bliver stillet
Jeg er ikke medlem af IDA, kan jeg deltage alligevel?
Er der stadig ledige pladser på kurset?
Hvornår er tilmeldingsfristen for kurset?
Kan jeg komme på en venteliste, hvis kurset er fyldt?
Er der en frist for afmelding?
Jeg er blevet syg, hvad gør jeg?
Hvornår modtager jeg information om kursusforberedelse og praktisk info?
Hvornår modtager jeg en faktura?
Hvad er inkluderet i kursuspakken?
Får jeg et bevis på, at jeg har været på kursus?
Ja, du modtager et kursusbevis på mail umiddelbart efter kurset er slut. Her er anført, hvilket kursus du har deltaget på, kursusdato etc. Dine kursusbeviser bliver også gemt på vores læringsportal, så du altid kan finde dem igen.
På nogle kurser vil du i stedet modtage en certificering.
Kan jeg deltage på kurserne, hvis jeg er ledig?
Du er altid velkommen på vores kurser. Du kan enten selv vælge at betale for din kursusdeltagelse eller du kan tale med dit jobcenter og høre om det er noget, de vil hjælpe dig med.
Hvis kurset fremgår af den regionale positivliste, vil det gøre det lettere at få jobcenteret til at bevillige kurset, men under alle omstændigheder bør du tage en snak med dem om, hvorfor dette kursus kunne være relevant for dig.
Læs mere om hvilke af vores kurser der i øjeblikket er at finde på den regionale positivliste for hovedstadsregionen og få mere information om kurser for ledige her: https://ida.dk/kurser-for-ledige
Vil du vide mere?
