Vin og gaver til oplægsholdere til arrangementer

Hvis du som frivillig vil give en oplægsholder eller foredragsholder ved et arrangement vin eller gaver som tak for hjælpen, kan du bestille gaverne online.

Når du som frivillig holder et arrangement, kan du bestille vin eller gaver til oplægsholderne i stedet for at give dem et honorar. 

Du kan bestille gaveæsker, gaver og vin gennem online gennem IDA.

Sådan bestiller du gaver via IDA

Du har 2 muligheder for at bestille gaver eller vin via IDA:

  • Du kan købe vin, gavekurve eller andre gaver via HJ Hansen.

    HJ Hansen leverer i hele landet. Der er gratis levering til IDAs kontorer i København, Aarhus, Aalborg og Odense. Bestiller du for mere end 2.000 kroner, er der også gratis levering til andre adresser.

    Se udvalget på HJ Hansens gaveliste

    Du kan også altid kontakte gaveleverandør Irene Fløe på tlf 21 25 60 12 eller irf@hjhansen og få et tilbud på gaver.

    Log ind og bestil gaver via HJ Hansen 

Tjek deadlines og husk ordrebekræftelsen

Når du bestiller en gave, skal du gøre det senest 3 dage før arrangementet for at få gaven leveret til tiden. 

Efter bestilling modtager du en bekræftelse på mail. Bekræftelsen bliver også sendt til din netværkskoordinator.  

Hvis du ikke modtager bekræftelsen, så tjek først din mappe med uønsket mail eller spam, før du kontakter din netværkskoordinator. 

Læs mere om planlægning af arrangementer

Husk skat af gaver til oplægsholdere

Vælger du at give en gave i stedet for at betale honorar til en oplægsholder, skal du være opmærksom på, at underviseren skal indberette værdien af gaven til Skat. Det er underviseren, som har indberetningspligten.

Har du spørgsmål om honorar til oplægsholdere, kan du kontakte Skat.

Læs mere om honorar på skat.dk

Gaver til foredragsholdere ol. må maksimalt ligge på et niveau omkring 500 kr., da de ellers betragtes som honorar (pga. modydelse).