Expat i Danmark

Expat i Danmark: Danskerne er svære at blive venner med

Der er især én ting, som expat Mantas Malisauskas ville ønske, danskerne var bedre til, når de byder en expat velkommen på arbejdspladsen.

Danmark er rangeret som et af verdens førende lande inden for arbejdskultur, løn og balancen mellem arbejds- og privatliv, viser en undersøgelse fra InterNations fra 2023. Men når det kommer til at få venner som expat, placerer Danmark sig dårligst i samme undersøgelse – et mønster, som Mantas godt kan nikke genkendende til efter to år i Danmark.

46-årige Mantas Malisauskas spiser ofte rugbrød med smør, syltetøj og Havarti-ost til morgenmad, og han elsker det danske vejr, selv når det regner. På den anden side lærte han på den hårde måde, at danskerne tager deres work-life-balance meget seriøs – en balance, der også kan gøre det svært for expats at knytte bånd til deres danske kolleger uden for arbejdstiden.

”Da jeg først kom til Danmark, indkaldte jeg til et møde kl. 15 en fredag med mine kolleger – og de udtrykte deres mening om det meget åbent – og jeg kan fortælle, at jeg ikke længere planlægger møder kl. 15 om fredagen,” siger Mantas med et smil.

Mantas Malisauskas er født i Litauen, men har boet i flere forskellige lande, herunder Sverige, England, Holland, Østrig og Tyskland. ‘Just do it,’ siger han under interviewet. Danmark er det syvende stop på hans karrierevej, hvor han de sidste to år har arbejdet som Head of Immunogenicity Assessment hos Lundbeck.

”Jeg er meget nysgerrig. Jeg tror, det kommer af at være forsker – det trækker dig fremad, og du skal være tilpasningsdygtig, nysgerrig og modig," siger Mantas Malisauskas.

Forskellen mellem arbejde og fritid

Balancen mellem arbejds- og privatliv er en af de ting, Mantas fremhæver ved sine danske kolleger, som gør det svært at skabe nye venskaber i Danmark. Selvom han er stor tilhænger af work-life-balancen, betyder det også, at der er en klar grænse mellem det personlige og det professionelle liv i Danmark.

"Jeg tror, det der gør Danmark lidt mere specielt er, at work is work and life is life – der er en adskillelse, og det følger med balancen mellem arbejds- og privatliv," siger Mantas.

Mantas er ikke den eneste expat, der finder det svært at få nye venner i Danmark. Ifølge "The Expat Study" fra 2020 finder 43 % af alle expats det svært at få venner i Danmark. Og omkring en ud af fem siger, at de synes, det er svært at falde til i Danmark.

"Det er en del af kulturen i Skandinavien, at man danner venskaber og netværk i en tidlig alder. Som voksen kan man blive en bekendt, men man bliver aldrig en ven," siger Mantas.

Derfor er det måske ikke overraskende, at de fleste mennesker i Mantas' netværk også er internationale, som han har mødt gennem IDA Peer Groups. I peer-grupperne har han mødt ligesindede professionelle, som han deler fælles interesser med. Mantas understreger, at det er vigtigt at opsøge fællesskaber på egen hånd, selvom det kan føles grænseoverskridende.

Han bemærker især, at danskernes sociale liv ofte er baseret på aktiviteter. Selv er han en ivrig fisker, hvorigennem han har mødt flere nye mennesker. Dog er de fleste danskere, han interagerer med gennem hans arbejde.

Det sociale liv i Danmark som expat er en udfordring, men en helt anden udfordring er at lære det danske system at kende. Alt fra hvordan man registrerer sig hos en læge til at forstå, hvad en a-kasse og en fagforening er.

"Nogle aspekter, som danskerne tager for givet, er ikke givet for os, der er her som expats," siger Mantas.

Skal vi tage en kop kaffe?

Hvornår har du sidste spurgte en kollega om I skulle tage en kop kaffe efter arbejde eller inviterede dem hjem til middag?

Måske aldrig, men ifølge Mantas burde vi blive meget bedre til det. Han så gerne at danske kolleger gjorde en ekstra indsats, når de møder kolleger, der er nye i Danmark, ved at spørge ind til dem og huske at invitere dem til frokost eller kaffepause.

"Du behøver ikke at blive bedste venner, men blot række ud og spørge, ’hvordan har du det eller skal vi tage en kop kaffe.’ Det er rart, når du er ny i landet, bare at tage en kop kaffe med en kollega," siger Mantas.

Heidi Ås, der er forretningsudvikler hos IDA med fokus på internationale medlemmer, anerkender behovet for, at arbejdspladserne tager ansvar for deres nye internationale kolleger. Når hun taler med expats, der kommer til Danmark for at arbejde, fremhæver de ofte vigtigheden af en grundig onboarding og behovet for ekstra støtte fra deres arbejdsplads og kolleger, især i den første periode.

"Det er vigtigt hurtigt at opbygge en relation med for eksempel en buddy i virksomheden. For mange internationale er det nødvendigt at opbygge en relation, før tilliden udvikler sig.”

Læs mere:

Tema

Arbejdsmiljø

Hvad er reglerne for fysisk og psykisk arbejdsmiljø på jobbet og på hjemmearbejdspladsen? Hvad gør du ved sexchikane, mobning eller krænkelser? Få hjælp nu.

Tema

Råd & karriere

Få gode råd og hjælp fra vores eksperter til din karriere. Læs mere her.

Kontakt

Få hjælp nu

Som medlem af IDA kan du få rådgivning om arbejdsmiljø.