Scor en jobsamtale med en timet ansøgning
Ved du, hvornår det er allerbedst at skyde sin ansøgning afsted? Det har nemlig markant indflydelse på dine chancer for at komme til jobsamtale og få jobbet. Og hvad gør du egentlig med uopfordrede ansøgninger?

af IDA Learning
Dit drømmejob dukker pludselig frem på skærmen. Et spritnyt stillingsopslag tilbyder spændende muligheder og nye udfordringer, og du går i din ivrighed straks i gang med at forberede din ansøgning.
Men lige inden din jobansøgningen ryger afsted, overvejer du imidlertid at vente med at melde dig selv på banen. Måske er det bedre at sende sin ansøgning tættere på deadline frem for lige efter offentliggørelsen?
Vil dit CV drukne blandt konkurrenternes, hvis ansøgningen modtages i løbet af de første dage, hvor opslaget er offentliggjort? Det er som ingeniør eller it-professionel på jobjagt svært at vide, selvom efterspørgslen på begge grupper er stor og stigende.
The early bird gets the worm
Netop hvornår det er bedst at sende sin ansøgning, har rekrutteringsvirksomheden Speedrecruiters dog et solidt bud på. De kandidater, som hurtigt forsøger at udfylde jobåbninger, har den største chance for at komme til jobsamtale. Ifølge statistik over 37.000 jobsøgende brugere hos Speedrecruiters skal folk på jobjagt fremsende ansøgninger inden 14 dage.
Således er 75 % af dem, som søger stillinger inden to uger, endt med at blive inviteret til jobsamtale, lyder det fra partner og direktør i virksomheden, Michael Lunderskov. Mens det gælder for 50 pct. af dem, der søger inden for syv dage. Det viser tal for både it-programmører, -udviklere og ingeniører.
"Dem, der søger jobbet inden for 10-11 dage har bedst chancer for at få tilbudt jobbet. Sandsynligheden for at få jobbet falder efter den 11. dag," fortæller Michael Lunderskov og tilføjer:
"Forklaringen er faktisk simpel. Det drejer sig om bundlinjen. Jo hurtigere virksomheder kan ansætte en dygtig medarbejder, des før kan de øge eller nå tilbage til deres tidligere niveau for produktivitet. Som jobsøger skal man holde sig på dupperne. Virksomheder magter ikke nødvendigvis at læse alle ansøgninger lige grundigt. De ansøgninger, som modtages sent, kan blive overset eller ignoreret," fastslår partner og direktør i rekrutteringsvirksomheden.
Han indskyder, at firmaer ofte slår stillingsopslag op i kortere tid, end de regner med.
Virksomhed: Vi har ikke altid is i maven til at vente
Opfordringen til at skyde ansøgninger afsted hurtigst muligt bekræfter Peter Andersen, gruppeleder for 20 konstruktionsingeniører og konstruktører hos Niras.
"Der er stor rift om de bedste kandidater. Derfor har vi ikke altid is i maven til at vente en måned med at kontakte personer, der virker oplagte til positionen," forklarer Peter Andersen.
Alle ansøgninger bliver læst igennem, men at komme godt fra start i kapløbet om jobbet kan være en fordel, understreger han.
"Hvis man som leder får en kvalificeret kandidat til samtale tidligt i processen, kan personen fremstå ekstra tydeligt på nethinden. Man har tid til at gå og vende sig til tanken om at ansætte personen, hvis der ikke kommer konkurrence fra andre ansøgere, der skiller sig endnu mere ud," uddyber Peter Andersen.
Men forløbet for ansættelse varierer ikke kun mellem virksomheder – også internt i organisationerne.
Uenighed om timing
Direktør for HR og Kommunikation i Niras, Carsten Vejre, mener, at man som arbejdsgiver skal vente med at tage hul på ansøgningerne og jobsamtaler til efter fristen for jobsøgere. Han påpeger, at mange firmaer først begynder processen, når stillingsopslagets deadline er udløbet.
Derfor er det underordnet, hvornår folk indsender deres ansøgninger.
"Jeg kan ikke afvise, at der er nogle ledere og chefer som er nysgerrige og begynder ansættelsesforløbet tidligt, men det bør ikke være hovedreglen. Alle bør behandles ens, når man har et opslag med en bestemt deadline," bemærker Carsten Vejre og understreger, at jobsøgere modsat heller ikke må nøle for meget.
Et andet tip frem for at sende sin ansøgning tidligt er at ringe til virksomheden, pointerer HR-direktøren:
"Det kan være en fordel at ringe til den potentielle arbejdsgiver eller HR-afdelingen og stille dem spørgsmål til stillingen eller firmaet. Sådan kan man også forbedre sine chancer."
Direktør for HR og Kommunikation i Niras, Carsten Vejre, mener, at man som arbejdsgiver skal vente med at tage hul på ansøgningerne og jobsamtaler til efter fristen for jobsøgere. Han påpeger, at mange firmaer først begynder processen, når stillingsopslagets deadline er udløbet.
Derfor er det underordnet, hvornår folk indsender deres ansøgninger.
"Jeg kan ikke afvise, at der er nogle ledere og chefer som er nysgerrige og begynder ansættelsesforløbet tidligt, men det bør ikke være hovedreglen. Alle bør behandles ens, når man har et opslag med en bestemt deadline," bemærker Carsten Vejre og understreger, at jobsøgere modsat heller ikke må nøle for meget.
Et andet tip frem for at sende sin ansøgning tidligt er at ringe til virksomheden, pointerer HR-direktøren:
"Det kan være en fordel at ringe til den potentielle arbejdsgiver eller HR-afdelingen og stille dem spørgsmål til stillingen eller firmaet. Sådan kan man også forbedre sine chancer."
Den uopfordrede ansøgning skal sendes netop her
Når det kommer til uopfordret at søge job hos virksomheder, er tilgangen imidlertid en anden.
To gange årligt blæses sæsonen for at sende uopfordrede ansøgninger nemlig i gang ifølge HR-direktøren.
Hans budskab lyder således at fremsende CV og motiveret ansøgning omkring jul eller i løbet af sommerferien, hvor jobsøgere ligeledes har god tid til at skrive dem.
"Mange skifter job i begyndelsen af et nyt år i januar eller efter sommerferien i august. Derfor er det gode tidspunkter at sende sin ansøgning," forklarer Carsten Vejre og tilføjer:
"Det er faktisk også i de perioder, vi har bedst tid til at kigge ansøgningerne igennem."
Både Peter Andersen og Carsten Vejre fra Niras er dog enige om, at ledige og personer på udkig efter nye udfordringer aldrig skal holde tilbage med at sende ansøgninger, uanset om det er uopfordret eller på baggrund af et jobopslag.
Jobsøgere får mere travlt i fremtiden
Hvordan, forløbet for at søge job vil ændre sig for ingeniører og it-folk i fremtiden, er endnu uvist.
Fremadrettet tror direktør i Speedrecruiters Michael Lunderskov, at jobsøgningen vil blive intensiveret.
"Jeg tror, at vi vil se en tendens til, at tiden, hvor et jobopslag er online, vil falde. Virksomheder har travlt, og hvis de hurtigere kan genfinde eller nyansætte en kandidat, des bedre er det som sagt for bundlinjen. De stræber efter at kunne gøre det endnu hurtigere," vurderer han.
Samtidig vil processen for ansøgere også blive forsøgt forkortet, så det på få minutter er muligt at søge spændende opslag via eksempelvis spørgeskemaer, der kan give overblik over erfaring og uddannelsesbaggrund.
Til den tid skal jobsøgere måske være endnu hurtigere end i dag til at melde sig ind i kampen om drømmejobsne.