Startup
Medarbejder om dagen, iværksætter om aftenen

”Min rolle i virksomheden lige nu minder om det, der svarer til en hobby for andre. Hvis du for eksempel bruger 2-3 timer i et fitnesscenter eller træner hver anden dag, så gør jeg ikke det. Jeg arbejder med min virksomhed. Det er min fritid, og det er dét, jeg går op i og brænder for,” siger Laila Midjord.
Hun er ikke bare co-founder og iværksætter i sin startup, Drinksaver. Hun arbejder samtidig på fuld tid i som procesingeniør i Coloplast, og det har krævet disciplin og en intensiv, forudgående indsats for at nå dertil.
Sørg for at forventningsafstemme din tid
Da Laila Midjord og hendes medstifter, Casper Nørland blev færdige med studiet i 2023, fik de en investor, der gav dem midler nok til, at de begge kunne gå fuldtid i Drinksaver i en periode.
De udviklede deres produkt – et drikkeglas med låg, som mindsker spild for folk med tremor, neurologiske lidelser og lignende, og samtidig sørgede de for at ansætte de rigtige medlemmer til deres team og byggede fundamentet for virksomheden. Men kapitalen rækker sjældent langt i hardware-startups – og sundhedsmarkedet er tungt.
”Det tager lang tid. Det er virkelig et tungt tandhjul med innovation og det offentlige i Danmark. Sundhedssektoren er påpasselig med nye løsninger, og det kræver meget at få et sundhedsprodukt ind på det danske marked,” fortæller Laila Midjord.
Da en ny investor og CEO kom ind i teamet, blev virksomheden omstruktureret. Laila Midjord brugte et år på at overlevere den daglige drift, så hun kunne træde ud af virksomheden, ligesom hendes co-founder, Casper Nørlund, gjorde i 2024. I august 2025 begyndte hun i fuldtidsstilling – og fortsatte samtidig i virksomheden. Her startede balanceøvelsen mellem iværksætteri og lønmodtagerjob.
”Min anbefaling vil være, at man sikrer sig, at der bliver lavet en forventningsafstemning. Når du er på arbejde, er du på arbejde. Ellers vil der være konflikter, hvor du hele tiden skal vælge. Jeg er fuldtidsarbejdende i Coloplast. Og så arbejder jeg på Drinksaver i min fritid,” siger Laila Midjord.
Hun fortæller, at de har struktureret arbejdet i Drinksaver, så hun bedst muligt kan deltage ved siden af sit fuldtidsarbejde, for eksempel ved at holde aften- eller weekendmøder.
”Der er mange, der siger, at de ikke gider en børnekop”
Drinksaver begyndte som en løsning til festivalgæster i kørestol, hvor de kunne få deres øl i et glas, der kunne tåle at blive rystet, uden at drinken røg ud af glasset. Samtidig skulle det være et glas, der bevarede samme følelse- og smagsoplevelse som et almindeligt ølkrus.
I dag er Drinksavers produkt et glas og låg, der mindsker spild for mennesker med Parkinson, essentiel tremor og andre motoriske udfordringer. Glassets design er meget langt fra den tudkop, der lige nu ofte er løsningen til mennesker, der ikke kan drikke af et almindeligt glas.
”Der er et værdighedsaspekt i vores glas. Det er ikke det samme, som man giver en baby. Der er mange, der siger, at de ikke gider en børnekop, så vil de hellere drikke af et sugerør. Men alt smager ikke på samme måde, når man drikker gennem et sugerør. Derfor har vi udviklet vores egne glas, der mindsker stigmatiseringen ved spild,” siger Laila Midjord.
Det er drivkraften, der gør det muligt
Kapital er det, der afgør, om en startup overlever. Da der ikke længere var penge til et fast job til Laila Midjord og hendes co-founder Casper Nørland, der også har ingeniørbaggrund, var det bedre for virksomhedens overlevelse, hvis de trådte ud og i stedet var co-foundere og medejere.
Det var en strategisk beslutning at gøre Drinksaver til et fritidsprojekt og i stedet bruge de vigtige ressourcer i virksomheden på nye medarbejdere, der kunne udvikle Drinksaver som forretning.
De valgte også at udvide ejerkredsen med investorer og folk med kompetencer inden for forretning og strategi for at udbrede budskabet om DrinkSavner og hjælpe endnu flere, fortæller Laila Midjord
Men fritidsprojektet holder kun, hvis drivkraften er stærk nok. For Laila Midjord blev drivkraften personlig, da hendes bedstefar fik Parkinson. Det flyttede fokus fra festivalmarkedet til hverdagen.
”Jeg begyndte at kigge mere på de her daglige løsninger, ikke kun på øl og festivalsballade. Man drikker jo to liter væske om dagen, og hvis du oplever spild med hver tår, du tager, fordi du ryster, så er der virkelig mange udfordringer. Så jeg brændte for at hjælpe de her mennesker.”
I dag er Drinksaver i gang med at lancere et nyt universelt låg, UniLid, der passer til næsten alle standardglas i hjemmet samt mange to-go kopper. Låget bliver lanceret på Kickstarter i slutningen af marts. Ambitionen er ikke kun at hjælpe mennesker med rystelser – men at blive en generel løsning mod spild.
”Vores nye låg bliver standardiseret, så det mindsker spild for alle – også det helt almindelige spild, som de fleste af os kender fra hverdagen. På den måde bliver det også mindre stigmatiserende, for så er det ikke længere kun en løsning for mennesker med parkinson,” siger Laila Midjord.
“Mit drømmescenarie er, at man ser Drinksaver som et produkt, der mindsker spil for alle.”
Råd til iværksættere med fast job
Lær af Laila Midjords erfaringer med at have fast job ved siden af sin startup.
1. Sørg for at forventningsafstemme
Aftal internt, hvornår du er tilgængelig – og hvornår du ikke er.
2. Hold rollerne mentalt adskilt
Når du er ansat, er du ansat. Når du er founder, er du founder.
3. Byg en struktur, der understøtter dit dobbeltjob
Faste møder, klare ansvarsområder, struktureret samarbejde.
4. Hent de kompetencer, du mangler
Teknologi og udvikling er ikke nok. Dit team har brug for folk, der ved noget om salg og strategi.
5. Husk at booke dig selv
Laila Midjords største anbefaling for ikke at brænde ud, er at tage bevidste pauser og booke sig selv til alenetid, der ikke har noget med fuldtidsjob eller startup at gøre.
Læs mere:
Kontakt
Få hjælp som selvstændig
Som medlem af IDA kan du få rådgivning om at være selvstændig.