Cirkulær økonomi
Sådan går de fra skrald til genanvendelse i udlandet
Vores vej mod en bæredygtig hverdag: Affaldsforebyggelse først, affaldssortering senere
Vi står over for en udfordring. Vores ressourceforbrug og klimabelastning stiger konstant, og det er på tide at tænke anderledes. Men hvad kan vi som enkeltpersoner gøre for at bidrage til en bæredygtig fremtid? Svaret ligger i vores affald. Ved at undgå affald ved fx at bruge vores ting i længere tid og leje frem for at eje, kan vi reducere behovet for at producere nyt og beskytte vores miljø, natur og klima.
Når vi køber produkter, bruger vi ikke kun jordens ressourcer - vi bruger også energi til at udvinde materialer og producere disse produkter. Ved at forlænge levetiden på vores tøj, møbler, elektronik og andre genstande kan vi mindske behovet for at købe nyt og dermed reducere vores klimaaftryk.
Men hvor meget affald taler vi egentlig om? Ifølge Affaldsstatistik 2020 fra Miljøstyrelsen producerer vi i Danmark cirka 12 millioner ton affald om året, og det tal har ligget nogenlunde stabilt siden 2018.
Vi skal fokusere på byggeaffald, elektronik og plast og fastsætte klare mål for at nedbringe affaldsmængderne i disse områder.
Der findes flere eksempler fra udlandet, der kan inspirere os.
I Østrig har regeringen indført en landsdækkende reparationsordning, der giver forbrugerne mulighed for at få refunderet en del af omkostningerne ved reparation af elektriske eller elektroniske produkter.
I Tyskland har de udviklet en omfattende plan for affaldsforebyggelse, der dækker forskellige sektorer som byggeri, industri, detailhandel og husholdninger.
Frankrig har indført en anti-affaldslov med bindende mål og et nationalt reparationsindeks for at øge produkters levetid.
Det er på tide, at affaldsforebyggelse får den opmærksomhed, det fortjener. Vi skal ikke kun fokusere på kildesortering og affaldsfraktioner, men også på at minimere behovet for at skabe affald i første omgang.
Ved at fastsætte konkrete mål for affaldsminimering og forebyggelse kan vi sætte retning for vores indsats. Politikerne skal sætte reduktionsmål for affald og fokusere på produktlevetid og genbrug i de offentlige indkøb.
Du kan læse mere om dette i Nottat udarbejdet af IDA og AAU.
Læs mere:
Vær med
Bliv medlem og få alle fordelene
Få 3 måneder gratis medlemskab og få adgang til alle fordelene.