IDAs krav til OK26: Det forhandler vi om
Løn topper listen af krav
IDAs offentligt ansatte medlemmer kræver lønstigninger, der matcher markedsniveauet. Det gør løn til IDAs højst prioriterede tema ved OK26.
Derudover efterspørger medlemmerne større medindflydelse på deres arbejdsliv, herunder fleksibilitet i arbejdstiden og bedre muligheder for at balancere arbejde og privatliv. Endelig ønsker medlemmerne en fritvalgsordning, der ikke kun giver ikke dem mulighed for at veksle løn til pension, men også ret til frihed.
Sådan er IDAs krav til OK26 blevet til
Se alle IDAs krav – og arbejdsgivernes modkrav
IDAs politiske forhandlingsleder ved OK26 er forperson for Ansattes Råd, Malene Matthison-Hansen.
Staten
Finansministeriets Medarbejder- og Kompetencestyrelse er arbejdsgiver på det statslige område, som IDA forhandler overenskomster og aftaler med via vores paraplyorganisation Akademikerne (AC) og samarbejdsorganisationen Centralorganisationernes Fælles Udvalg (CFU).
ACs krav på det statslige område
CFUs krav på det statslige område
Finansministeriets krav til AC
Finansministeriets krav til CFU
Læs mere om AC og CFU i IDAs OK26 ordbog
Kommuner
Kommunernes Landsforening (KL) er arbejdsgiver på det kommunale område, som IDA forhandler overenskomster og aftaler med via vores paraplyorganisation Akademikerne (AC).
ACs krav på det kommunale område
Kommunernes Landsforenings krav til AC
Beredskabsområdet
IDA forhandler selv aftalerne på beredskabsområdet, uden om Akademikerne.
IDAs krav til KL på beredskabsområdet
KLs krav til IDA på beredskabsområdet
Chefaftaler
IDA forhandler selv chefaftalerne på det kommunale område, uden om Akademikerne.
IDAs chefkrav på det kommunale område
Kommunernes Landsforenings chefkrav til IDA
Regioner
Danske Regioner er arbejdsgiver på det regionale område, som IDA forhandler overenskomster og aftaler med via vores paraplyorganisation Akademikerne (AC).
ACs krav på det regionale område
Danske Regioners krav vedr. fællesakademiske overenskomst
Chefaftaler
IDA forhandler selv chefaftalerne på det regionale område, uden om Akademikerne.
IDAs chefkrav på det regionale område
Danske Regioners chefkrav til IDA
Hvornår foregår forhandlingerne?
De indledende forhandlinger begynder i januar. Der vil være aktivitet ved forhandlingsbordene gennem vintermånederne, og hvis alt går vel, forventer IDA, at vi er nået i mål i slutningen af februar med aftaler om nye overenskomster for ansatte i hhv. staten, regioner og kommuner. Planen er, at de nye overenskomster og aftaler skal træde i kraft 1. april 2026.